Zápcha u detí a manuál liečby pre rodiča

Úvod TIPY A RADY

Zápcha u detí a manuál liečby pre rodiča


Nácvik pravidelného vyprázdňovania

Do nočníka, na toalete – v dĺžke 10 – 15 minút, pravidelne 2-krát denne, v približne rovnakom čase, v atmosfére pokojného prostredia, bez náhlenia a rozkazovacieho spôsobu. Nácvik je vhodný napríklad po raňajkách, mal by prebiehať v pokoji, so stehnami pritiahnutými k bruchu s dostatočnou oporou chodidiel, eventuálne o stoličku a v predklone. Pri nutkaní na stolicu netreba vyprázdnenie odďaľovať. Pri neúspechu môže dieťaťu pomôcť masáž bruška.

Primeraná a pravidelná pohybová aktivita.

Stravovacie opatrenia
Pravidelný príjem tekutín. Ráno treba začať s pohárom vlažnej vody, ovocnej šťavy alebo džúsu bez prisladzovania. Uprednostňujú sa balastné, napúčajúce látky. Prirodzeným zdrojom vlákniny je ovocie a zelenina, ktoré by sa mali podávať minimálne 2-krát denne, strukoviny, celozrnné pečivo, obilninové vločky, müsli. Strava má byť racionálna, veku primeraná. Obmedziť treba produkty z bielej múky, sladkosti a čokoládu, kondenzované sladené mlieko, kakaové nápoje, čierny čaj, banány a čučoriedky. Nadmerný príjem sladkého mlieka je možné nahradiť kyslomliečnymi produktami. Do stravy nie je potrebné pridávať ďalšie prebiotiká či probiotiká.

Psychologické vedenie je prospešné.

Voľnopredajné lieky

  • Do konečníka: gél - EasyLac, čapíky – Lecicarbon, glycerínové čapíky
  • Do úst: Forlax 4g sáčky - liek prvej voľby
    - Deti od 6 mesiacov - 1 roka: 1 vrecko denne
    - Od 1 do 4 rokov: 1 - 2 vrecká denne
    - Od 4 do 8 rokov: 2 - 4 vrecká denne.

Rozmiešať v pol deci vody a vypiť. Účinok sa dostaví po 1 - 2 dňoch.

  • Sirupy: Laktulóza, Fruktolax (aj tabletky)

Rodič vedie denník svojmu dieťaťu, kde zapisuje úspešné aj neúspešné pokusy a tiež mimovoľný únik stolice, špinenie spodného prádla. Dieťa možno stimulovať pochvalou a drobnými odmenami za vydarený pokus.

Liečba funkčnej zápchy je dlhodobá, spojená s opakovanými ambulantnými kontrolami.