Zápcha (obstipácia) – Čo to je?
ZÁPCHA (OBSTIPÁCIA) – ČO TO JE?
Zápcha postihuje asi 30% detí, najčastejšie predškolákov. 95% detí starších ako 1 rok má funkčnú zápchu, čiže príčinou je zadržiavanie stolice dieťaťom. Niekedy býva spojená s únikom malého množstva riedkej stolice, ktorá obteká tuhú stolicu (tzv. enkopréza). V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať liečbe funkčnej zápchy.
AKO ČASTO?
Prvé týždne po narodení majú dojčené deti rôznu frekvenciu vyprázdňovania, pričom normálne je aj keď sa vyprázdňujú pri každom kŕmení, ako aj jedenkrát za týždeň.
Nedojčené deti majú priemerne 2 stolice za deň, avšak v závislosti od typu mlieka môže byť stolica aj zriedkavejšia a tuhšia. Batoľatá mávajú stolicu obvykle dvakrát denne a deti od štyroch rokov jedenkrát denne.
ČO S TÝM?
U dojčiat do 1 roka života:
- je nevyhnutné lekárom vylúčiť organickú príčinu zápchy, následne môžeme pomáhať pri vyprázdňovaní stolice použitím rektálnej rúrky. U starších dojčiat (po 5. – 6. mesiaci) ešte naviac možno podávať ovocné šťavy (slivkovú, marhuľovú), podávať osmoticky aktívne laxatíva (makrogol, laktulózu) na zmäkčenie stolice.
- Nácvik pravidelného vyprázdňovania – do nočníka, na toalete – v dĺžke 10 – 15 minút, pravidelne 2-krát denne, v približne rovnakom čase, v atmosfére pokojného prostredia, bez náhlenia a rozkazovacieho spôsobu. Nácvik je vhodný napríklad po raňajkách, mal by prebiehať v pokoji, so stehnami pritiahnutými k bruchu s dostatočnou oporou chodidiel, eventuálne o stoličku a v predklone. Pri nutkaní na stolicu netreba vyprázdnenie odďaľovať. Pri neúspechu môže dieťaťu pomôcť masáž bruška.
- Primeraná a pravidelná pohybová aktivita.
- Stravovacie opatrenia. Pravidelný príjem tekutín. Ráno treba začať s pohárom vlažnej vody, ovocnej šťavy alebo džúsu bez prisladzovania.
- Uprednostňujú sa balastné, napúčajúce látky. Prirodzeným zdrojom vlákniny je ovocie a zelenina, ktoré by sa mali podávať minimálne 2-krát denne, strukoviny, celozrnné pečivo, obilninové vločky, müsli. Strava má byť racionálna, veku primeraná.
- Obmedziť treba produkty z bielej múky, sladkosti a čokoládu, kondenzované sladené mlieko, kakaové nápoje, čierny čaj, banány a čučoriedky. Nadmerný príjem sladkého mlieka je možné nahradiť kyslomliečnymi produktami. Do stravy nie je potrebné pridávať ďalšie prebiotiká či probiotiká.
- Pri chronickej zápche je vhodné na začiatku liečby dosiahnuť primerané vyprázdnenie čreva. Je to možné používaním osmoticky aktívnych laxatív (Forlax, Duphalac), v krajných prípadoch je nevyhnutné aj mechanické vybavenie stolice klyzmou. Lieky na zmäkčenie stolice je možné po dosiahnutí pravidelného vyprázdňovania ešte ponechať aspoň mesiac a potom postupne vysadiť (teda nevysadiť už po prvom úspechu dieťaťa).
U starších detí:
DÁVKOVANIE LIEKOV
Liek prvej voľby: Forlax 4 g sáčky (makrogol)
- rozmiešať v ½ dl vody a vypiť. Účinok sa dostaví po 2 dňoch.
- Od 6 mesiacov - 1 roka: 1 vrecko denne.
- Od 1 do 4 rokov: 1 - 2 vrecká denne.
- Od 4 do 8 rokov: 2 - 4 vrecká denne.
Duphalac sirup (laktulóza) v dávke 1 ml/kg 2x denne zapiť aspoň 2 dl vody.
Do konečníka aplikovať glycerínové čapíky, EasyLac alebo Lecicarbon.