Siedma choroba

Úvod TIPY A RADY● Siedma choroba

 



Siedma choroba – Hand-foot-mouth disease (HFMD) – Ruka, noha, ústa


Čo to je?

Je to vysoko infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa najčastejšie šíri v jarnom a letnom období medzi deťmi. Spôsobuje afty v ústach alebo okolo nich a vyrážku alebo pľuzgiere najčastejšie na rukách, a nohách, ale aj na iných miestach (chrbát alebo zadok). Ochorenie je nepríjemné a bolestivé, ale väčšinou má ľahký priebeh.

Pôvodcom sú enterovírusy, najčastejšie Coxsackie. Ochorenie postihuje prevažne detskú časť populácie do 10. roku života s maximom výskytu do štyroch rokov, častejšie u chlapcov.


Aktuálne neexistuje žiadna špecifická liečba ochorenia, väčšinou odoznie samo bez komplikácií v priebehu niekoľkých dní. V rámci prevencie je dôležité dbať na správnu hygienu rúk a počas trvania ochorenia dopriať organizmu zvýšený prísun vitamínov C, B, D a oddych.


Aké sú príznaky?

Príznaky sú u každého individuálne. Najčastejšie to môžu byť: 

  • horúčka
  • bolesť hrdla
  • vracanie
  • bolestivé, červené, pľuzgierovité lézie na jazyku, ďasnách a vnútornej strane líc,
  • bolestivá červená vyrážka, bez svrbenia, ale niekedy s pľuzgiermi, na dlaniach, chodidlách a niekedy na zadku, stehnách
  • podráždenosť u dojčiat a batoliat
  • stratu chuti do jedla

Inkubačná doba je 3-5 dní.

  • Horúčka je často prvým príznakom ochorenia.
  • Potom nasleduje bolesť hrdla a strata chuti do jedla, kedy sa sa môžu v ústach objaviť bolestivé afty.
  • Následne sa pridá výsyp typicky na rukách a nohách, ktorý väčšinou nesvrbí.

Ako sa prenáša?

Vírusy, ktoré spôsobujú toto ochorenie, sa nachádzajú v slinách, hliene z nosa, tekutine z pľuzgierov aj v stolici. Choroba šíri kašľom a kýchaním, blízkym kontaktom (bozkávaním, objímaním), zdieľaním pohárov alebo iného riadu, kontaktom so stolicou (napríklad pri prebaľovaní), kontaktom s povrchmi, na ktorých je vírus.

 

Ako sa lieči?

Proti chorobe neexistuje žiadny liek ani vakcína. Pretože ju spôsobuje vírus, nepomôžu ani antibiotiká. Zvyčajne po 7 až 10 dňoch zmizne sama. Liečba je preto len symptomatická:

  • na zníženie horúčky a utlmenie bolesti použite ako aj pri iných chorobách lieky s obsahom paracetamolu (Paralen, Panadol) alebo ibuprofenu (Nurofen, Ibalgin, Brufen).
  • na bolestivé afty v ústach môžete použiť ústne spreje (Tantum Verde, Glimbax).
  • na upokojenie bolesti v krku doprajte deťom ľahkú stravu, vyhnite sa džúsu a sladeným nápojom, koreniu, vyprážaným jedlám a veľkému množstvu sladkostí.
  • svrbenie pokožky môžete tlmiť antihistamnikami (Fenistil, Zodac), krátkym kúpaním v bledoružovom roztoku hypermangánu (len pár zrniečok) a na zasiahnuté miesta prikladať studené obklady, ľad alebo natierať jemným hydratačným krémom či gélom. Niektorí lekári radia použiť tekutý púder.
  • dieťa by malo čo najviac oddychovať, aby organizmus dokázal bojovať s vírusom.
  • vyhýbajte sa slnku, ktoré by zhoršovalo stav pľuzgierov.

Kedy navštíviť lekára?

Siedma choroba ruky, nohy, ústa je zvyčajne menej závažné ochorenie, ktoré spôsobuje len niekoľkodňovú horúčku a relatívne mierne príznaky a symptómy. Kontaktujte nás, ak bolesť v ústach bráni vášmu dieťaťu prijímať tekutiny a menej močí, alebo ak sa po niekoľkých dňoch príznaky zhoršia.

 

Prevencia

Pravidelné umývanie rúk po použití toalety a pred jedlom a tiež dezinfekcia spoločných priestorov v domácnosti môže výrazne znížiť riziko nákazy vírusom. Mali by ste tiež dezinfikovať hračky, cumlíky a iné predmety, ktoré môžu byť kontaminované vírusom

Deti by si tiež nemali dávať ruky alebo iné predmety do úst.

 

Môžu ochorieť aj dospelí?

U dospelých môže byť priebeh ochorenia rôzny. Zatiaľ čo deti zvyčajne majú vyrážky, dospelí ich nie vždy dostanú – takže ich ochorenie rúk, nôh a úst často nie je rozpoznané. Jedným zo sprievodných symptómov je odlupovanie nechtového lôžka, ktoré sa môže objaviť ako u detí, tak aj u dospelých. Môže k nemu dôjsť v období 1-2 mesiacov po prekonaní ochorenia.

 

Ako dlho je človek infekčný? 

Vaše dieťa by malo zostať doma, kým jeho príznaky neustúpia, čo je zvyčajne 7-10 dní. Vírusy sa však môžu stolicou vylučovať ešte oveľa dlhšie, niektoré zdroje udávajú obdobie až 2 mesiacov po prekonaní infekcie. Preto je veľmi dôležité dbať na správnu hygienu rúk obzvlášť po použití toalety.