Ovčie kiahne (varicella)

Úvod TIPY A RADY● Ovčie kiahne (varicella)

Ovčie kiahne (varicella)

Ovčie kiahne (varicella)

Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivou chorobou, ktorá je spôsobená vírusmi. Zdrojom infekcie je choré dieťa, ktoré je nákazlivé už 48 hodín pred výsypom. Infekcia sa šíri kvapôčkovou infekciou alebo kontaktom s vyrážkami. Inkubačná doba je 14 až 21 dní.

Ochorenie môže začínať nešpecifickými ťažkosťami, ako napr. horúčkou, príznakmi ako pri iných bežných vírusových ochoreniach. Po tomto období sa začínajú objavovať na koži vyrážky, ktoré sa menia v tomto poradí: drobný ružový fliačik (makula) - pupenec (papula) – pľuzgier s tekutinou (vezikula) - chrasta (krusta). Táto premena trvá 2 – 4 dni. Chrasty odpadnú za 7 – 21 dní. Hojenie týchto chrást je spojené so silným svrbením. Vyrážky sa zvyknú ako prvé objavovať na tvári, vo vlasatej časti hlavy a postupne sa rozširujú na celé telo. Môžu byť prítomné aj v ústach, tiež v oblasti genitálu. Pri ochorení dochádza k zväčšeniu lymfatických uzlín, ktoré sú hmatné najmä v oblasti záhlavia, na krku, za uškami.

Režim pri ovčích kiahňach

  • pri podozrení na ovčie kiahne treba kontaktovať našu ambulanciu a dohodnúť spôsob stanovenia diagnózy; vyšetrenie dieťaťa na ambulancii nie je vždy nevyhnutne potrebné
  • pri výseve dieťa okúpte v slabo ružovom roztoku hypermangánu – MgSO4 (hypermangán je voľne dostupný v lekárni, pár fialových zrniek sa pridá do kúpeľa)
  • proti svrbeniu podávame Fenistil alebo iné protialergické lieky podľa veku a váhy dieťaťa
  • teplotu znižujeme ako pri každom inom ochorení (Paralen, Nurofen)
  • na pľuzgieriky možné podávať chladivú emulziu Tanno Hermal/ Tantum Verde roztok (tekutý púder sa už neodporúča natierať)
  • vitamíny C, D a B na podporu imunity

Infekčnosť dieťaťa pretrváva do zaschnutia poslednej vyrážky, teda do tvorby poslednej chrasty.

Po kiahniach majú deti zníženú imunitu, preto odporúčame nástup do kolektívu 3 týždne od začiatku ochorenia.