Stále kašle - čo s tým?

Úvod NovinkyStále kašle - čo s tým?
 
Momentálne zažívame silnú vlnu chrípky, za ostatné niekoľkoročné obdobie asi s najhoršími priebehmi. Okrem toho, že deti majú dlho vysoké teploty, 5-7 dní, veľmi silno, nepríjemne a dlho kašlú. Deti ide doslova zadusiť, napína ich až na vracanie, v noci nespia.
Jedná sa o ochorenie vírusového pôvodu, ktoré nevyžaduje liečbu antibiotikami. Vírus chrípky výrazne poškodí sliznicu dýchacích ciest a preto kašeľ trvá dlho, až kým nedôjde k jej obnoveniu. Zväčša sa jedná o suchý , dráždivý kašeľ, ktorý časom môže prejsť do vlhkého, produktívneho kašľa.
 
1./ SUCHÝ KAŠEĽ - nevykašliavame žiadny hlien, značne nepríjemný, vysiľujúci.
- ANTITUSIKÁ- Suchý kašeľ sa snažíme vždy tlmiť, pretože chorého veľmi unavuje a vyčerpáva. Na tlmenie kašľa je potrebné užívať tzv. antitusiká ( Tussin, Sinecod, Robitussin antitussicum, Paxeladine, Aspecton), zväčša 3x denne. U detí nad 12 rokov je možné použiť Codein.
- INHALAČNÁ LIEČBA - používame elektrický inhalátor, kde dieťa inhaluje roztok izbovej teploty ( nikdy nie teplé pary) Odporúčam inhaláciu Vincentka- 4ml 1-2x denne a kyselina hyalúronová (Yabro)- 1 amp denne.
- ANTIHISTAMINIKÁ- ktoré trochu tlmia dráždenie na kašeľ ( fenistil, aerius, zodac, zenaro...), na noc je vhodný dithiaden alebo protazin, ktorý zabezpečí, že dieťa spí a nebudí sa na kašeľ.
- PRÍRODNÁ LIEČBA- nakrájaná cibuľa, zaliata medom- počas dńa opakovane piť šťavu , čaje ( tymián, podbeľ, materina dúška, skoroceľ, pľúcnik)
2./ VLHKÝ KAŠEĽ
Vlhký, produktívny kašeľ je sprevádzaný tvorbou hlienu, najčastejšie nastupuje po fáze suchého kašľa.
MUKOLYTIKÁ, EXPEKTORANCIÁ - vlhký kašeľ sa nemá potláčať, naopak je potrebné hlien zriediť nielen liekmi, ale aj dostatkom tekutín a podporiť jeho vykašliavanie, aby sa ho telo čo najskôr zbavilo. Používame lieky na zriedenie hlienu a podporu vykašliavania - mukolytiká, expektoranciá (Ambrobene, Mucosolvan, Solmucol, Erdomed, Hedelix, Prospan, Bromhexin, Bronchipret, ACC, Flavamed...) Pri vlhkom kašli je možné inhalovať ambrobene.
Lieky na vykašliavanie nepodávame nikdy večer, najneskôr okolo 15-16 hod poobede. Dráždili by sme tým dieťa v noci na kašeľ. Aby sme predišli nočnému kašľu, môžeme kombinovať pri vlhkom kašli lieky na vykašliavanie ráno a poobede a na noc podáme liek na tlmenie kašľa.
3./ ZMIEŠANÝ KAŠEĽ- ak sa počas dňa strieda vlhký kašeľ so suchým, podáme Stoptussin.
 
KEDY S KAŠĽOM NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA:
- sťažené dýchanie
- chrčanie, pískanie na hrudníku
- teploty s kašľom trvajúce viac ako 3-4 dni
- stav sa nelepší na horeuvedenej liečbe – zlepšovanie stavu neznamená, že je dieťa do 3 dní zdravé. Dôležité je, že dieťa kašle menej často, aj keď stále škaredo, najdlhšie pretrváva ranný kašeľ a kašeľ po námahe... aj niekoľko dní.
 
Rodičia sa pri kašli často obávajú, že „to zlezie na priedušky“. Dieťa, ktoré nemá už teploty, liečime rovnako, či má, alebo nemá nález na prieduškách, pokiaľ nepíska na prieduškách.
Na záver musím dodať, že je možné chrípku očkovať, očkuje sa ideálne v októbri, novembri, preto v budúcom roku nech si každý rodič zváži, či takýto priebeh a doslova trápenie dieťaťa stoji za to.
 
Upravené podľa drmoravcikova.sk